Ocenění za nejlepší web velkých měst míří do Brna
Prosinec 31, 2024
Vítězem soutěže Radniční web roku v kategorii měst a městských částí nad 10 tisíc obyvatel je Statutární město Brno, které uspělo v hodnocení mezi necelou padesátkou webových prezentací. Web zaujal především minimalistickým, ale logicky pojatým designem, inovativním přístupem a přehledností.
Velká města mají při tvorbě svých webových stránek velmi nelehký úděl. Musí na jedné doméně uspokojit zájem desítek tisíc návštěvníků, z nichž mnohdy každý z nich potřebuje na webové stránce zjistit nebo učinit něco zcela jiného a unikátního. Zatímco většina velkých měst zůstává věrno klasické struktuře webu, které je rozděleno do tematických menu nabídek, ve které se návštěvník krok za krokem posouvá směrem ke kýžené informaci, brněnský magistrát se pokusil vyvinou zcela nový způsob orientace na svém velmi rozlehlém webu. Zrušil běžnou kontextovou nabídku a veškeré životní situace převedl do rozcestníku “Potřebuji vyřídit”, ve kterém uživatel maximálně během 3 kroků zvolí požadovaný úkon. Následuje konkrétní stručná informace, jak úkon učinit. Kdo by ale preferoval “starou metodu” pátrání v rámci popisu činnosti jednotlivých odborů, je zde stále zachována možnost jednotlivě procházet jejich agendu, a to opět v minimalistickém přehledném designu.
Stejně jako mnoho dalších statutárních měst, je značná část obvyklých funkcí alokována na dedikované weby, z nichž mnoho funguje na subdoméně. Mnoho těchto webů je skutečně důležitých a jejich agenda dedikovaný web uživí, nicméně je potřeba zmínit, že těchto webu je v současné době přes 40. O mírné redukci by tedy i město velikosti Brna uvažovat mohlo. Na druhou stranu je dobré zmínit, že i díky tomu se podařilo i městu jako je Brno dosáhnout toho, že obsah kmenového webu opravdu výrazně zredukovalo. Pro představu o tom, že to nebyl snadný proces, svědčí i veřejně dostupné informace, podle kterých trval přechod na nový web 7 let. Ještě dříve než samotný web vznikl systém, který umožňuje jednotnou správu jak webu brno.cz, tak všech přidružených microsites a webů městských částí.
Jak již bylo řečeno, design stránek na první pohled překvapí svou jednoduchostí. Není zde výrazný úvodní karusel a fotografická slideshow, vše je podřízeno minimalistickému pojetí. Přesto je nepochybně k debatě, zda alespoň homepage by nemohla být z hlediska grafického zpracování či funkcí trochu zábavnější. Podobně minimalistické pojetí využívá na svém webu například Městská část Praha 3 (www.praha3.cz), ovšem web je o poznání jiný - homepage komplexnější a živější. Rozumíme ale tomu, že brno.cz má především funkci rychlého “rozcestníku” pro ty, kteří potřebují co nejrychleji nějakou informaci, a tomuto účelu slouží skvěle.
Webu nechybí ani další inovativní řešení, která jsou často schovaná v detailu. Například stránka věnovaná Radě města rovnou přehledně zobrazuje nejen jednotlivé členy, ale i termíny nejbližší schůze a její program. Velmi chytře jsou řešeny i přehledy činnosti jednotlivých odborů úřadů - upozaďuje například jmenný seznam zaměstnanců, ale naopak vypichuje rovnou to, co návštěvník potřebuje hned vědět - co se zde dá vyřídit, co je k tomu potřeba, zda má dnes odbor otevřeno a jak se k němu dá dostat. Naopak až příliš zjednodušená je rubrika Kontakty, která funguje jako jednoduchý fulltextový vyhledávač. Pokud ale uživatel nezná jméno úředníka, těžko se k němu “dopátrá”.